Septet (Stryjo + 4)

Instant Ensemble to odpowiedź na przewidywalne i powtarzalne trasy koncertowe. Nuty do każdego koncertu Instant Ensemble lider komponuje w czasie rzeczywistym. Dzieje się to na oczach widowni, która na projektorze/telebimie obserwuje proces powstawania kompozycji w trakcie jej wykonywania przez zespół. Muzyka zagrana na koncercie nigdy nie będzie powtórzona, a muzycy grając pojawiające się co chwilę nowe fragmenty muzyczne robią to po raz pierwszy i ostatni.
Trzonem zespołu jest trio Stryjo, do niego dołącza czterech instrumentalistów tworząc Instant Ensemble. W zamyśle jest to zespół, w którym pozostałych czterech muzyków ze składu, pochodzi z miasta, w którym odbywa się koncert. Jeśli organizator koncertu preferuje, aby zespół przyjechał w pełnym składzie, wówczas na miejsce wydarzenia przyjeżdża septet złożony z muzyków pochodzących z całej Polski.
Muzyka tworzona przez Nikolę, stylistycznie daleka jest od sceny eksperymentalnej. Instant Ensemble jest próbą drastycznego przyspieszenia procesu twórczego, w którym od postawienia pierwszej nuty na kartce mijają miesiące zanim muzyka zostanie zrealizowana na żywo. W przypadku Instant Ensemble, wspomniany proces skrócony jest do kilku sekund.